Kenkėjai šiltnamyje: kas jie ir kaip jų išvengti?

Šiltnamyje rudenį nuėmus derlių, taip ir nespėjote išvalyti šiltnamio? Pavasaris gali pasitikti įvairiomis augalų ligomis ir puikiai peržiemojusiais kenkėjais. Daugeliui ligų sukelėjų žemėje žiemai paliktos augalų liekanos tampa saugiais namais, todėl kyla grėsmė pavasarį jais užkrėsti jau naujai pasodintus sveikus augalus.

O štai ir kenkėjai – ar maži ar dideli, bet labai įkyrūs:

Apsaugos priemonės: Rudenį giliai užarti augalų liekanas. Pavasarį nevėlinti sėjos ir daigų persodinimo. Naikinti piktžoles. Sėklojuose blakes naikinti insekticidais. Kituose pasėliuose cheminius preparatus vartoti tik blakėms paplitus masiškai. Čia pasirinkti greitai skylančius insekticidus, pavyzdžiui karbofosą ir laikytis karencijos terminų.

Apsaugos priemonės: Purkšti apatines lapų puses žaliojo muilo tirpalu. 2–4 proc. tirpalu (200–400 g muilo ištirpinti 10 l vandens) tai naudoti 3 – 5 dienas. Po paskutinio purškimo turi praeiti 5 dienos iki uogų, vaisių skynimo. Rekomenduojama purkšti augalus 30 cm atstumu nuo viršaus iki apačios taip, kad pilnai sušlaptų stiebai ir viršutinė bei apatinė lapų pusės. Purkšti nevėjuotą dieną, esant ne aukštesnei kaip +20ºC temperatūrai ryte, vakare arba debesuotą dieną. Nerekomenduojama purkšti ant uogų ar vaisių. Vaisius ir uogas prieš vartojimą nuplauti. 

Apsaugos priemonės: Kurkliai labai nemėgsta kai kurių vystančių augalų aitraus kvapo. Todėl šalia daržovių, kas 1,5 metro, vertėtų prismaigstyti gailių ar alksnių šakelių. Lapams nuvytus, šakeles reikia keisti naujomis.
Jei kurkliai apipuola šiltnamius be pamatų, reikia aplink šiltnamį iškasti griovelį, į jį priberti smėlio ir palieti terpentinu, žibalu ar kitu dvokiančiu skysčiu. Ši užtvara užkirs kelią kurkliams į šiltnamį.

Gilią žiemą naikinti grambuolių lervas gali padėti ir pati gamta, jei žiemą žemė gerai įšala – taip žiemojančios grambuolio lervos žūsta.

Apsaugos priemonės: Veiksmingos priemonės skruzdėlėms naikinti yra juodieji pipirai, aitrioji paprika, cinamonas – pabarstykite jais takus.

Skruzdėlėms taip pat nepatinka kavos tirščių kvapas.


Apsaugos priemonės: Kadangi šiuos vabzdžius traukia geltona ir balta spalvos, vienas iš efektyvesnių metodų – šių spalvų lipnios juostos, skirtos kenkėjų gaudymui. Jei po ranka jų neturite, kaip alternatyvą galite panaudoti stiklainių dangtelius, pripildytus tirštesniu aliejumi ar kitais riebalais. Tiek lipnias juostas, tiek dangtelius reiktų išdėlioti šalia užkrėstų augalų.

Baltasparnių skaičių sumažinti galite ir plaudami augalus vandens srove. Bet kuriuo atveju rudenį, jau nuėmus derlių, pasirūpinkite, kad šiltnamyje neliktų augalų likučių, daiktų, šiukšlių, kurios daugeliui šilumą mėgstančių kenkėjų tampa puikiu prieglobsčiu žiemai.

Apsaugos priemonės: Šie kenkėjai mėgsta šiltas, smėlingas dirvas, prevencijai galima į dirvožemį pridėti mėšlo ar kitų organinių medžiagų.

Saugių cheminių preparatų nėra, tad jei augalai užsikrėtė nematodais, kitais metais reikėtų nebesodinti pomidorų į tą pačią vietą, arba rinktis atsparias veisles.

INGRIDA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *