Pomidorų ligos: kaip jas atpažinti, nuo jų apsisaugoti ir šalinti

Dar tik po truputėlį maloniai pradėjo šildyti pavasaris, bet mintys jau apie būsimą derlių. 🙂 Kadangi orų nenuspėsi, reikia būti pasiruošus viskam. Labai daug kas priklauso nuo gamtos, tokie orai, pavyzdžiui, kai šalta ir gausiai lyja, gali susargdinti pomidorus šiltnamiuose, o ką bekalbėti apie lauke augančius. 

Daugumos lauke augančių pomidorų ligų priežastis – lietus bei saulės trūkumas. Šiltnamiuose – perlaistymas, per aukšta temperatūra ar saulės trūkumas. Norint turėti gausų pomidorų derlių, verta žinoti, kaip juos prižiūrėti, kokiomis ligomis šie vaisiai dažniausiai serga ir kaip šių ligų išvengti.

Vaisiai bakteriniu vėžiu užsikrečia iš vidaus ar išorės. 

Vaisiams užsikrėtus iš vidaus, per vaisiaus kotelį, pomidoruose pastebimos išsigimimo žymės. Jų audiniai suminkštėja. Sėklos būna tamsios, nedaigios. Bakterijos plinta per dirvą, ligotų augalų liekanas ir sėklą.

Bakterijos į augalus patenka per žaizdeles. Nuskabius lapus atsiranda žaizdelės. Jei nespėjus uždžiūti joms mes paliesime, sudarysime terpę bakterijoms papulti. Žinoma, jei ligos užuomazgos jau ore.

Apsauga: Išnaikinti sergančių augalų liekanas. Žemę pakeisti. Šiltnamį, nuėmus derlių, dezinfekuoti panaudojant dūminę sieros šaškę.

Šalinimas: Surinkti ir sunaikinti ligotus vaisius. Atrinkti sveikus, nesužalotus pomidorus. Jei daug augalo pažeista – jį išrauti ir sunaikinti. Jei ligos pati pradžia – purkšti Bordo skysčiu ar kita turima priemone.

Tai pavojingiausioji lapų liga. Ji puola pomidorų daigus ir suaugusius augalus. Liga pradeda plėstis nuo apatinių lapų ir pereina į viršutinius. Ligai anksti pasirodžius ir smarkiai išplitus, pomidorų derlius žymiai sumažėja. Palankios sąlygos grybo vystymuisi ir plitimui – drėgnas, šiltas oras.

Šalinimas: Pastebėjus pirmuosius požymius, ligotus lapus skinti sunaikinti. Pomidorus purkšti Bordo ar kitomis turimomis priemolis. Purškimą pakartoti po dviejų savaičių.

Augalai, pradedant apatiniais lapais, lėtai nuvysta. Pirmiausia gelsta lapų kraštai ir atsiranda V formos rudų dėmių. Sergantys lapai sudžiūsta ir nubyra. Indų kūlelių audinių rudumas šviesesnis, šiaudų spalvos.
Ligą skatina 20-22 °C temperatūra. Liga plinta per piktžoles ir augalų liekanas, išsilaiko dirvoje, tačiau ne ant pomidorų sėklų.

Apsauga: Auginti atsparias veisles, aprašuose pažymėtas V. Cheminis dirvos dezinfekavimas metilbromidu.

Apsauga: Norint išvengti pilkosios dėmėtligės reikėtų palaikyti pakankamai sausą orą šiltnamyje ir laiku retinti lapus.

Rudoji dėmėtligė puola šiltnamiuose auginamų pomidorų lapus, ypač kai laistant ant jų patenka vandens. Pirmuosius ligos požymius nelengva pastebėti, nes jie būna ant žemutinių lapų: apatinėje jų pusėje iš šviesiai pilkšvų, vėliau paruduojančių apnašų susidaro lyg aksominės dėmelės.

Šalinimas: Beicuoti sėklas. Auginti atsparių veislių pomidorus. Sudaryti optimalias sąlygas augalams augti. Pomidorus purkšti vienu iš fungicidų. Dezinfekuoti šiltnamių gruntą ir vidinį paviršių bei tarą.

Miltligė gali pažeisti visas augalo dalis, išskyrus vaisius. Stipriai pažeisti lapai ruduoja, sudžiūsta, augalai anksti jų netenka. Dėl ligos nukenčia vaisių dydis ir kokybė. Miltligės plitimui palankūs sausi orai (paprastai per sausrą), vidutinė temperatūra ir sumažėjęs šviesos intensyvumas. Infekcijai palanki aukšta santykinė oro drėgmė. Grybas išlieka gyvybingas ant augalinių liekanų.

Šalinimas: Purkšti 1-1,4 kg / ha 0,1 proc. koncentracijos bailetono tirpalu arba iki 35 dienų prieš imant derlių 0,5-0,75 proc. koncentracijos tirpalu.

Ant lapų atsiranda neryškios žalsvai geltonos dėmės, apatinėje dalyje atsiranda gelsvos arba rudos apnašos, lapai sudžiūna. Tinkamiausia temperatūra ligai plisti – 20-27 °C.

Šalinimas: Atsiradus pirmiesiems požymiams, jog pomidorai užsikrėtė pelėsiu, galima augalus nupurkšti Bordo skysčiu ar vario oksichlorido tirpalu.

Šalinimas: lengviau nuo juodosios kojelės apsisaugoti nei ją išgydyti. Visuomet prieš sėdami sėklas dirvožemį dezinfekuokite, sekite patalpos temperatūrą ir drėgmę, po laistymo žemę užberkite sausu smėliuku ir dažniau purenkite dirvožemį. Ligotus augalus laiku išraukite, o vietą, kur jie augo, užberkite medienos pelenais.

Šalinimas: Tokius pomidorų krūmus nelelsiant išraukite ir sudeginkite, kad liga neplistų. Likusius augalus 2–3 kartus palaistykite kalio permanganato tirpalu ir dar apipurškite lapus bet kokiomis trąšomis su mikroelementais.

Ją sukelia nepalankios augalų, auginamų šiltnamiuose ir atvirame grunte, sąlygos: kalcio trūkumas, dideli dirvos ir aplinkos temperatūrų svyravimai. Tai neinfekcinė liga, ji neplinta iš augalo į augalą, iš vaisiaus į vaisių, ją sukelia ne vabzdžiai ir ne kenksmingi mikroorganizmai, purkšti fungicidais ir insekticidais neveiksminga.

Apasauga: Šia liga augalai serga retai, kai jie laistomi gerai subalansuotu trąšų tirpalu, kai dirvoje yra tinkama kalcio ir kitų tirpiųjų druskų pusiausvyra. Svarbu išlaikyti dirvoje reikiamą fosforo, kalio ir magnio santykį su kalciu. Nepatartina naudoti trąšų, kurios turi didelį azoto kiekį amonio ar nitrato grupėse, ir labai tirpių fosforo, magnio ar natrio druskų. Bet kuriuo atveju geriau nepertręšti augalų azoto trąšomis, ypač kai jose vyrauja amonio grupė, kuri trukdo pasisavinti kalcį. Tai aktualu šaltose arba rūgščiose dirvose, nes dideli azoto kiekiai amonio grupėje išlieka ilgai ir trukdo augalams pasisavinti kalcį. Geriausia naudoti trąšas, kuriose mažiau azoto nitrato, bet daugiau superfosfato. Tai iš dalies apsaugos pomidorus.

Kartais siūloma pomidorų lapus 3–4 kartus per savaitę purkšti 0,2 proc. kalcio chlorido tirpalu. Tokie purškimai gali būti naudingi prieš stresą ir streso metu, kai tvyro karščiai ir sausra. Tačiau lapų purškimo nauda nedidelė, nes kalcio absorbcija ir patekimas į vaisių yra sunkokas. Be to, jei purškimo dozė bus pernelyg didelė, gali apdegti lapų pakraščiai.

Apsauga: Auginkite atsparesnes marui veisles ir hibridus. Šiltnamiuose turi būti žema santykinė oro drėgmė, todėl juos nuolat vėdinkite. Kad nesusidarytų vandens lašų ant lapų, palaikykite kuo vienodesnę dienos ir nakties temperatūrą, kad nebūtų kondensato.

Augalus genėkite tik ryte, kad pažeistos vietos spėtų apdžiūti. Pastebėję pirmuosius maro požymius ar sužinoję, kad liga plinta, augalus purkškite fungicidais. Stipriai susirgusius augalus geriau pašalinti. Net pažeistų lapų, vaisių šalinimas sumažina galimybes ligai plisti. Jei pomidorai serga, tenka juos laikyti kuo sausesnius, net kurį laiką nelaistyti. Geriausias „vaistas“ – žema santykinė oro drėgmė, aukšta temperatūra ir vėdinimas.

Šiuo metu nuo maro šiltnamiuose pomidorams leidžiami naudoti: „Infinito SC 687,5“ – 14 ml /10 litrų vandens. „Previcur 607 SL“ – 25 ml /10 litrų vandens. „Revus 250 SC“ – 6 ml 10 /litrų vandens. Nurodyto kiekio paprastai užtenka apdoroti 1 aro šiltnamiui (100 kv. m). Fungicidais purškiama kas 7–10 dienų, jei pomidorai serga, ir kas 14 dienų profilaktiškai, jei ligos požymių dar nėra. Labai atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją, kad nepakenktumėte sau ir pagelbėtumėte augalams. Purkšti geriau pirmoje dienos pusėje, stebėti, kad temperatūra nebūtų aukštesnė kaip 25° C ir šiltnamyje nebūtų per daug drėgna. Purškiant vakare šiltnamyje liks didelė drėgmė, labiau tiksianti maro infekcijai, o ne augalams gydyti.

Apsauga: Labai svarbu sudaryti optimalias augti sąlygas. Šiltnamiuose palaikyti optimalią drėgmę ir temperatūrą, gerai vėdinti šiltnamius, ypač su polietileno danga, vengti per didelio augalų sutankinimo. Naikinti pirminius ligos židinius. Giliai aparti augalines liekanas. Pažeistus stiebus ir po genėjimo atsiradusias žaizdas aptepti pagamintu iš kreidos, medžių pelenų, molio mišiniu. Augalus saikingai tręšti azotinėmis trąšomis, kad gausiai neaugintų žaliosios masės. Kalio bei mikroelementų trąšos suteikia augalams atsparumo.

Trašos padidinančios natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams:
Mimox Zn, 30ml
Copfort, 30ml
Altosan B/Zn, 30ml

Apsauga: apsaugai augalus galima purkšti 0,3 koncentracijos vario oksichloridu, kuris stiprina augalą bei apriboja bakterijų aktyvumą.

Viską, kas lietėsi su užkrėstais augalais (rankos, įrankiai, rūbai, batai), dezinfekuoti; rankas dažnai plauti vandeniu ir muilu.
Dirbant užkrėstame šiltnamyje vengti bereikalingo augalų lietimo, ligotus augalus genėti, vaisius nuo jų skinti paskiausiai.

Purkšti pesticidais nėra efektyvu; kartais jie net gali padėti užkratui plisti.

Apsauga: Norint, kad šiltnamyje sezono metu pomidorai nesirgtų kekeriniu puviniu, prieš jų sodinimą būtina dezinfekuoti šiltnamio žemę ir patalpas; neauginti greta šiltnamių pilkajam kekerui jautrių augalų, pavyzdžiui, sodo žemuogių, aviečių, bijūnų, kalafiorų; palaikyti normalią santykinę drėgmę; reguliariai rinkti ir išnešti iš šiltnamių ligotus vaisius.

Fusarium oxysporum yra dirvos grybas, žiemoja dirvoje. Fusarium genties grybai plinta šiltu oru. Rekomenduojama 4-6 metų rotacija be kiauliauoginių šeimos augalų. Taip pat būtina naikinti sirgusių augalų liekanas, jas šalinti iš lauko ar šiltnamio, auginti atsparias veisles, sudaryti optimalias sąlygas augalams augti ir vystytis.

Apsauga: Kovai su šia ligalabaiefektyvių priemonių nėra.

Previcur Energy – fungicidas kuris pasižymi gydomosiomis ir apsauginėmis savybėmis. Šiuo preparatu pirmiausia apdorojamas dirvos paviršius.

Kai šiuo fungicidu apdorojamas substratas, jo veikliosios medžiagos per šaknų sistemą greitai patenka į augalus ir pasiskirsto juose. Stabdo grybienos augimą, sporų vystymąsi, sporuliaciją, ir tokiu būdu neleidžia ligai plisti.

Nors augalai šį sezoną bus apsaugoti nuo fuzariozės, tačiau nuėmę derlių ne tik pašalinkite, bet ir sunaikinkite stiebų ir lapų liekanas, o šiltnamio augalinį dirvos sluoksnį keiskite. Auginant pomidorus atvirame grunte, toje vietoje neauginkite jautrių šiai ligai augalų. Nesant tokios galimybės auginkite tik atsparias šiai ligai pomidorų rūšis.

Ingrida

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *