Kas lemia sėkmę perinant kiaušinius inkubatoriuose?

Daugeliui profesionalių ūkininkų ir pradedančiųjų mėgėjų rūpi klausimas: nuo ko priklauso dirbtinis kiaušinių perėjimas inkubatoriuose produktyvumas? Pažvelkime į pagrindinius principus.

Kiaušinių pasirinkimas inkubacijai

Dauguma ūkininkų į inkubatorių deda tiek kiaušinių, kiek padeda vištos. Tačiau, jei inkubatoriaus talpa yra ribota, kiaušinių atranką reikia atlikti atsakingai, kad rezultatas būtų kuo geresnis.
Keletas patarimų, kaip pasirinkti kiaušinius.


Pasirinkite kiaušinius, kurie atitinka šiuos kriterijus:

1. Rinkitės gerai išsivysčiusios, subrendusios ir sveikos vištos kiaušinius.

2. Puiku, kai vištos ir gaidžio pora turi didelį apvaisintų kiaušinių procentą.

3. Kiaušinių dėjimo metu višta nepatyria didelio streso.

4. Paukščiai turi visavertę ir sveiką mitybą.

5. Vištos ir gaidžiai nėra giminingi (brolis, sesuo, motina, tėvas).

Venkite per didelių ar per mažų kiaušinių: dideli kiaušiniai neišsiris gerai, o iš mažų kiaušinių išsiris maži jaunikliai.
Taip pat reikėtų vengti kiaušinių su įskilusiais lukštais, nes jiems sunku išlaikyti drėgmę, reikalingą normaliam embriono vystymuisi.
Negalima inkubuoti pernelyg deformuotų kiaušinių arba kiaušinių, kurių inkubacinis periodas skirtingas, nes tai gali pakenkti abiejų rūšių kiaušinių perinimui.

Jei į inkubatorių dėsite kiaušinius, kurių inkubacinis periodas skiriasi, didžioji dalis drėgmės iš kiaušinių išgaruos, ir tai turės neigiamų pasekmių tiems viščiukams, kuriems dar neatėjo laikas ristis.

Inkubacijai dėkite tik švarius kiaušinius. Daugelis rekomenduoja kiaušinių neplauti, nes trintis plovimo metu gali paskatinti bakterijas patekti pro lukšto poras. Tačiau jei plaunate kiaušinius – būtinai juos dezinfekuokite. Kadangi inkubatorių taip pat svarbu dezinfekuoti prieš perinant, pavojaus apkrėsti dezinfekuotą kiaušinį nelieka.

PABRĖŽIU – INKUBATORIUJE HIGIENA IR STERILUMAS TURI BŪTI KAIP OPERACINĖJE!

Daug kartų esame matę, kaip inkubacijos metu žmonės atsargiai elgiasi su kiaušiniais, tačiau nepaiso jų priežiūros, kol jie nesudedami į inkubatorių.
Tačiau embrionas vystosi ir jį reikia tinkamai prižiūrėti nuo pat kiaušinio padėjimo. Netinkama priežiūra lemia blogą išsiperėjimą.

Štai keletas patarimų, kurie padės išlaikyti perinamų kiaušinių kokybę:
Kiaušinius reikia rinkti bent tris kartus per dieną. O kai paros temperatūra viršija 24 laipsnius šilumos, šį skaičių reikia padidinti iki penkių kartų per dieną. Du ar tris kartus ryte ir vieną ar du kartus dienos ir vakaro metu. Išsitepusius kiaušinius galima sėkmingai išperinti, jei laikomasi pirmiau nurodytų valymo taisyklių.

Kiaušinius laikykite vėsioje ir drėgnoje vietoje.

Idealios laikymo sąlygos yra 12 laipsnių ir 75% drėgmės. Kiaušinis turi būti nukreiptas smailu galu žemyn.
Kiaušinio padėtis turėtų būti keičiama periodiškai, bent kartą per dieną prieš dedant į inkubatorių.
Apvaisinto kiaušinio kokybė būna geriausia iki septynių dienų, tačiau po to greitai sumažėja. Todėl, jei ketinate perinti viščiukus, kiaušinių nelaikykite ilgiau kaip 7 dienas. Po 3 savaičių laikymo viščiukų išsiritimo procentas sumažėja beveik iki nulio. Planuokite iš anksto, ar dar geriau, turėkite reguliarų perėjimo tvarkaraštį, kad išvengtumėte kiaušinių laikymo problemų.
Atšaldyti, inkubuoti kiaušiniai prieš dedant į inkubatorių palaipsniui pašildomi iki kambario temperatūros. Staigus atšilimas nuo 12 iki 37 laipsnių sukelia kiaušinių lukšto kondensaciją, dėl kurios gali išsivystyti patogeninės bakterijos.
Kiaušinius į inkubatorių reikia dėti smailu galu žemyn jei kiaušiniai statomi vertikaliai.
Inkubatoriai turėtų būti laikomi tik patalpose, kad būtų apsaugoti nuo galimo neigiamo klimato poveikio. Labai svarbu, kad patalpoje kurioje yra inkubatorius būtų gera ventiliacija ir daug gryno oro. Svarbiausias kriterijus siekiant gero rezultato yra ne temperatūros režimas, kaip daugelis mano, bet gero vėdinimo buvimas ar nebuvimas.

Inkubavimo sąlygos

Prasti rezultatai dažniausiai siejami su netinkamu temperatūros ir (arba) drėgmės reguliavimu. Netinkamas inkubatoriaus valdiklis sukelia per aukštą arba per žemą temperatūrą ar drėgmę ir ją palaiko per ilgai, o tai trukdo normaliam embriono augimui ir vystymuisi. Problemų taip pat gali kilti dėl netinkamo vėdinimo, kiaušinių vartymo, higienos ar pačių kiaušinių būklės.

Norint gauti gerų palikuonių, inkubatoriuose su automatine oro ventiliacija palaikykite vidutinę 37,5 laipsnių temperatūrą. Maži svyravimai nepakenks, tačiau neleiskite temperatūrai svyruoti daugiau kaip 1 laipsnį. Pernelyg ilgai išsilaikiusi per aukšta arba per žema temperatūra trukdo sėkmingai vystytis viščiukams. Taip pat aukšta temperatūra išprovokuoja ankstyvą jauniklių skilimą, o žema temperatūra, priešingai, pavėlina. Abiem atvejais išgyvenusių viščiukų procentas bus mažesnis, todėl rekomenduojame atkreipti ypatingą dėmesį į šias įžvalgas.

Tikslius temperatūros rodmenis galima gauti įdėjus atitinkamą termometrą į inkubatorių.
Jei kiaušinis guli horizontaliai, tuomet termometras turi būti viršutinės kiaušinio dalies lygyje, jei vertikaliai, tada 0,7–1,25 cm žemiau viršutinės dalies. Prieš montuojant termometrą būtina patikrinti, ar gyvsidabrio stulpelyje nėra įtrūkimų ar tarpų, kad įsitikintumėte, jog matavimai yra tikslūs.

Drėgmė taip pat turėtų būti kruopščiai kontroliuojama, kad būtų išvengta nereikalingo drėgmės praradimo.
Santykinis oro drėgnumas inkubatoriuje nuo įrengimo iki trijų dienų prieš išsiritimą turėtų likti 50–60%. Tačiau prieš pat perėjimą drėgmė gali pakilti iki 65%.

Puikus būdas patikrinti, ar teisingai rodoma drėgmė, yra kiaušinio viduje esantis oro lygis, kuris aiškiai matomas laikant kiaušinį šalia lempos.


Paveikslėlyje parodytas įprastas oro kameros dydis po 7, 14 ir 18 dienų inkubacijos.
Kiaušinio svoris prieš pat skilimą turėtų būti sumažėjęs maždaug 12%.

Kitas svarbus momentas yra būtinybė vartyti kiaušinius.
Jei vartymas nėra automatinis, tai turėtų būti daroma bent 3–5 kartus per dieną inkubaciniu laikotarpiu. Būtinai nelyginį skaičių kartų per dieną, kad jie kiekvieną vakarą neliktų toje pačioje pusėje.
Kiaušinių nereikia vartyti paskutines tris dienas iki skilimo. Embrionai jau yra parengiamojoje padėtyje iki išsiritimo ir jų nereikia vartyti.

Tikimės, kad šie nedideli patarimai padės jums auginti sveikus ir gražius paukštužėlius. Sėkmės!

Tie, kurie nori prisidėti prie mūsų kūrybos, kviečiame tapti mūsų prenumeratoriais! Kažkokių daug papildomų bonus’ų pažadėti negalime, nes ir toliau norime išlikti tais, kurie dalinasi ir duoda žinias nepriklausomai nuo nieko.Prenumeravęs mus, prisidėsi prie mūsų ateities planų, išreikši palaikymą, parodysi atgalinį ryšį. O mes už tai labai labai dėkingi! ♥

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *