Man – tai naujovė, bet plačiau – tai sveikatos šaltinis

Sveiki visi 🙂
Jau turbūt visi esat daug žiemai pasiruošę gerybių 🙂 Mes irgi prisimarinavę, mišrainių prisidarę. Kartą facebook’e akis užkliuvo už straipsnio apie raugintų daržovių naudą, perskaičius jį labai knietėjo pabandyti, nors, tiesą pasakius abejonių dėl skonio yra iki šiol, nes esam įpratę tik prie raugintų agurkų ir raugintų kopūstų. O rauginti galima visas daržoves ir vaisius. Šiuo metu esu užraugusi žiemai pomidorų, eilėje dar laukia cukinijos, moliūgas, morkos, burokėliai. Tik vat tarp receptų neatsirenku…. Jų daug, visų tai neišbandysi, tai renkuosi pačius paprasčiausius. 🙂

O dabar šiektiek apie tai, apie ką skaičiau.

Tai vienas senųjų konservavimo būdų. Produktus čia konservuoja rūgimo metu susidariusi pieno rūgštis ir iš dalies druska. Pieno rūgštį gamina pieno rūgšties bakterijos. Jų gausu ore ir daržovių bei vaisių paviršiuje. Druska šiuo atveju paskatina sulčių išsiskyrimą iš produktų ir kartu pagerina gaminio skonį.

Rauginimui tinka tokie produktai, kurie turi pieno rūgšties bakterijų mitimui reikalingo cukraus. Cukrų pieno rūgšties bakterijos suskaldo į pieno rūgštį ir anglies dvideginį. Anglies dvideginis išstumia deguonį, kuris, skaldo vitaminą C. Dėl šių aplinkybių raugintuose produktuose vitaminas C išsilaiko kur kas geriau, negu kitais būdais konservuotuose produktuose. Pavyzdžiui, raugintuose ir tinkamai laikomuose kopūstuose per žiemą išsilaiko beveik visas buvęs vitaminas C. Pieno rūgšties bakterijos gerai dauginasi ir kambario temperatūroje.
Žemesnėje temperatūroje rūgimas vyksta labai lėtai, nes pieno rūgšties bakterijos dauginasi labai pamažu ir nepajėgia perdirbti viso esamo cukraus. Tuo pasinaudoja kitų rūšių mikroorganizmai ir pradeda masiškai daugintis, sugadindami produktus,- pakeičia jų skonį ir kvapą.

Rūgdami aukštesnėje temperatūroje, produktai taip pat įgauna nemalonų kvapą bei skonį, suminkštėja ir apkarsta, nes šiuo atveju palankesnės sąlygos vystytis sviesto rūgšties bakterijoms. Jos į rauginamus produktus patenka, nesilaikant higienos reikalavimų, nuo nešvarių rankų, indų, įrankių.

Normaliai rūgstant, pieno rūgšties pasigamina nemažai – apie 0,7%. Toks rūgšties kiekis produktus veikia konservuojančiai – nebesivysto pašaliniai mikroorganizmai. Kartu susilpnėja ir pačių pieno rūgšties bakterijų veikla, ir produktai beveik neberūgštėja.

Rauginimo būdu konservuojami kopūstai, agurkai, pomidorai, burokėliai, burokėlių lapai, obuoliai, kriaušės, slyvos, bruknės, spanguolės bei įvairūs daržovių mišiniai. Žiemos metu ir pavasarį raugintos daržovės ir vaisiai padidina vitaminų kiekį maiste.

8 dėmesio verti receptai

Lietuviškas KIMČI

Reikės:
2 kg pekino kopūsto
0,6 kg morkų
0,8 kg baltojo ridiko
0,4 kg obuolių
0,1 kg svogūno ir 0,1 kg svogūnų laiškų
0,05 kg imbiero šaknies
0,05 kg česnako
aitriųjų pipiriukų (pagal skonį)
Sojų padažo 0,020 kg
Druskos 0,01 kg

Paruošimas:
Supjaustome kopūstus stambiais gabalėliais, morkas sutarkuojame, supjaustome smulkiais kubeliais svogūną, susmulkiname laiškus. Obuolį, česnaką, ridiką, tarkuotą imbierą ir aitriuosius pipiriukus sumalame virtuviniu kombainu į vientisą masę. Viską sudedame į susmulkintas daržoves, gerai išmaišome ir paliekame 3–4 valandoms, kad išsiskirtų sultys. Maždaug kas pusvalandį vis permaišome. Taip paruoštas daržoves kemšame į sterilius stiklainius. Jei trūksta sulčių, viršų užpilame sūrymu. Svarbu, kad daržovės visada būtų apsemtos skysčiu. Laikome šiltai, kol įrūgsta, tada užsukame steriliais dangteliais.

Rauginti pomidorai

Reikės:
0,3 kg druskos
0,05 kg šviežių krapų
0,01 kg juodųjų serbentų lapų
0,01 kg vyšnių lapų
0,01 kg krienų lapų
5l vandens
0,060 kg česnako
5 kg pomidorų

Paruošimas:
Nuplauti pomidorai sudedami į indą, sluoksniuojant juos su prieskoniais. Apatinis ir viršutinis sluoksnis turi būti be prieskonių. Pridėjus pilną indą, uždengiamas dangtis ir paslegiama, kad vėliau jie būtų pasinėrę sūryme. Užpilama sūrymu taip, kad pomidorai būtų apsemti. Sūrymas gaminamas įvairaus stiprumo, priklausomai nuo to, kokio prinokimo laipsnio pomidorai raugiami. 5 l vandens žaliems pomidorams imama 0,2–0,3 kg druskos, raudoniems – 0,4 kg. Raugiant raudonus pomidorus, parenkamos tokios jų veislės, kurių vaisiai nedideli. Užpilti sūrymu pomidorai laikomi šiltai iš pradžių 10–12 C temperatūroje, vėliau perkeliami į 0–4°C temperatūrą. Po 10–15 dienų pomidorai yra įrūgę ir tinkami vartoti. Kad sūrymas nepelytų, ant paviršiaus patariama užpilti apie 2 mm aliejaus sluoksnį.

Rauginti kopūstai su paprika

Reikės:
5 kg kopūstų
1,5 kg morkų
1 kg paprikos (įvairių spalvų)
0,130 kg druskos
0,005 kg cukraus
0,05 kg šviežių petražolių
0,003 kg lauro lapų
0,005 kg juodųjų pipirų žirneliais

Paruošimas:
Viršutiniai kopūstų lapai nuimami, kopūstas perpjaunamas per puse, išimamas kotas, tuomet lapai supjaustomi. Morkos sutarkuojamos burokine tarka. Paprikos supjaustomos šiaudeliais, susmulkinamos petražolės. Supjaustyti kopūstai dedami į indą sluoksniais: kopūstai, paprika, morkos ir truputį pabarstoma druska, cukrumi, įdedama truputį lauro lapų ir juodųjų pipirų žirneliais, vėl sluoksniuojami kopūstai, paprika, morkos. Susluoksniavus tokiu būtu kiekvieną sluoksnį, būtina daržoves suspausti. Palaikant 16-20 laipsnių šilumos, kopūstai išrūgsta per 8-10 dienų


Rauginti žali pomidorai su žolelėmis

Reikės:
0,5 kg žalių pomidorų
0,1 kg šviežių bazilikų
0,02 kg jūros druskos
0,05 kg peletrūnų
0,05 kg šviežių petražolių
0,07 kg česnakų

Paruošimas:
Pomidorus supjaustome išilgai į 4 dalis, apibarstome druska ir permaišome. Susmulkiname šviežius bazilikus, peletrūnus, petražoles, česnakus ir permaišome su paruoštais pomidorais. Taip paruoštus pomidorus rauginame iki 10 dienų.

Rauginti burokėliai

Reikės:
2 l šalto vandens
0,02 kg miltų
0,5 kg virtų burokėlių

Paruošimas:
Į dalį vandens (apie 200 ml šalto vandens) įmaišome stiklinę miltų, ir viską supilame į kitą indą. Tada sudedame nuluptus burokėlius ir užpilame likusiu vandeniu, tačiau karštu (bet neverdančiu), viską permaišome. Laikome šaltoje vietoje, burokėliai pridengti rūgsta apie parą.

Špinatų, pupelių salotos su raugintais pomidorais

Reikės:
0,10 kg šviežių špinatų lapų
0,100 kg baltų virtų pupelių
0,5 kg šviežių agurkų
0,02 kg šv.krapų
0,02 kg šviežių petražolių
0,05 kg svogūno
0,3 kg raugintų žalių pomidorų
0,03 kg alyvuogių aliejaus Pagal skonį juodųjų pipirų, druskos, muskato ir baziliko prieskonių

Paruošimas:
Špinatus smulkiai suplėšome, agurką sutarkuojame stambia tarka, petražoles ir krapus susmulkiname, svogūną supjaustome šiaudeliais. Pomidorus pjaustome į keturias dalis išilgai. Suberiame viską į dubenį, pabarstome salotas prieskoniais, apšlakstome alyvuogių aliejumi, dar kartą viską gerai permaišome.

Raugintų burokėlių salotos

Reikės:
0,2 kg raugintų burokėlių
0,1 kg svogūnų arba svogūnų laiškų
0,1 kg grietinės
0,05 kg saliero (stiebų)
0,05 kg šviežių petražolių
Pipirų, druskos, cukraus pagal skonį

Paruošimas:
Salotoms raugintus burokėlius supjaustome norimo dydžio gabaliukais arba sutarkuojame burokine tarka, pridedame smulkiai supjaustytų svogūnų arba svogūnų laiškų, saliero, pjaustyto smulkiais kubeliais, smulkintų petražolių, grietinės, cukraus, pipirų, druskos ir išmaišome.

Raugintų burokėlių ir kopūstų salotos

Reikės:
0,15 kg raugintų burokėlių
0,15 kg raugintų kopūstų
0,2 kg paprikos
0,03 kg alyvuogių aliejaus
Prieskoniai pagal skonį

Paruošimas:
Papriką supjaustome plonais šiaudeliais, raugintus burokėlius sutarkuojame, dedame raugintus kopūstus, prieskonių pagal skonį, pašlakstome viską aliejumi ir viską tolygiai dar kartą permaišome.

O ką Jūs esate bandę raugti? Gal pasidalinsite savo firminiu receptu? 🙂

Nuorodos:

http://www.delfi.lt/gyvenimas/receptai/reabilituojame-raugintas-darzoves-8-demesio-verti-receptai.d?id=67104830

http://www.receptai.lt/straipsnis/produktu_rauginimas-49

http://4.bp.blogspot.com/-WljWRSZD1uI/Ue-_sFS66JI/AAAAAAAAH9I/hNd-GWlb8yc/s1600/69241_426474664101897_1213667581_n.jpg

One thought on “Man – tai naujovė, bet plačiau – tai sveikatos šaltinis

  1. sėti says:

    Labai įdomūs receptai! Aš kažkaip irgi visada buvau už rauginimą ir pritariu mintims dėl skonių, bet dabar labai knieti ir šių daržovių receptus išbandyti, man rauginti kopūstai su paprika labai įdomu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *