Roges ruošk vasarą! Daržovių šaldymas ir patarimai iš asmeninės patirties

Sveiki. Labai gražus ir puikus metas atėjo, kai po truputį pradeda įsibėgėti daržovių ruošimas žiemai. Uogos, vaisiai, daržovės, grybai… 🙂

Šį kartą kalbėsiu būtent apie šaldytus produktus.

Pasidalinsiu įdomiais rastais straipsniais, o pabaigoje papasakosiu savo gyvenimiškos patirties 🙂 Gal ir Jūs turėsite ką pridurti 🙂

Tinkama tara

Tara turi būti skirta maisto produktams laikyti. Švari, atspari žemai temperatūrai: plastiko maišeliai ar dėžutės su dangteliais. Sudėjus paruoštus maisto produktus, tara sandariai uždaroma. Produktus dedant į indelius, paliekami keli milimetrai iki dangtelio; į maišelius produktų pridedama tiek, kad kuo mažiau patektų oro, nes oras trukdo gaminiams užšalti. Negalima perpildyti taros, nes šaldymo metu produktų tūris didėja. Šaldytų produktų nesupainiosite, jeigu iš anksto ant pakuočių užrašysite gėrybių pavadinimus.

Roges ruošk vasarą! Daržovių šaldymas ir patarimai iš asmeninės patirtiesRoges ruošk vasarą! Daržovių šaldymas ir patarimai iš asmeninės patirties

Laikymo trukmė

Kiek ilgai galima laikyti produktus priklauso nuo laikymo temperatūros.
– Buitinių šaldytuvų šaldymo kamerose ir šaldikliuose užšaldytos vyšnios, trešnės, petražolių lapeliai, salierų lapai, krapai, gelsvės, žalieji žirneliai ir pupelės gali būti laikomi 8 – 12 mėn.;
– serbentai, agrastai, slyvos, rabarbarai, avietės, žemuogės, braškės – iki 12 mėn.;
– svogūnų laiškai, porai, žiediniai kopūstai, brokoliai – 6–8 mėn.;
– pomidorai – 3–6 mėn.;
– virti ir kepti grybai — iki 6 mėn.;
– agurkai – iki 6 mėn.6 laipsnių šaltyje užšaldytus produktus galima laikyti ne ilgiau nei 3 – 4 dienas. Užšaldytų neblanširuotų vaisių, daržovių, grybų laikymo trukmė šaldiklyje yra trumpesnė. Juos reikėtų suvartoti per 10 – 12 dienų. Kuo ilgiau jie užšaldyti, tuo labiau mažėja juose esančių vertingųjų medžiagų kiekis.

Atitirpinimas

Produkto atitirpinimas yra labai svarbus procesas: nuo jo greičio priklauso atitirpinto produkto mikrobinis užterštumas. Greitai atitirpinant užšaldytą maisto produktą netenkama daug maistinių, ekstrakcinių, kitų biologiškai vertingų maisto komponentų. Geriausia produktus, skirtus vartoti šviežius, atšildyti 4 laipsnių temperatūroje. Tokia temperatūra yra šaldytuvo lentynoje, kuri yra labiausiai nutolusi nuo šaldymo kameros. Negalima užšaldytų maisto produktų atšildyti ir paskui vėl pakartotinai užšaldyti! Jeigu sugedo šaldiklis, produktus būtinai apdorokite šiluma.

APIE BLANŠIRAVIMĄ

Blanširavimas – kulinarijos terminas „blanširavimas” kilęs iš prancūzų žodžio blanchir, kuris reiškia baltinti. Kulinarijoje šis žodis turi kitokią reikšmę. Blanširuojami dažniausiai vaisiai ir daržovės. Jie apipilami karštu vandeniu arba apiplikomi garais. Išsyk po blanširavimo produktus reikia apipilti arba panardinti į šaltą vandenį, kad šie pernelyg nesuminkštėtų ir nepakeistų spalvos.

Blanširavimas verdančiame vandenyje

Jei norite blanširuoti daržoves verdančiame vandenyje, užvirinkite bent 4 litrus vandens dideliame puode su dangčiu. Nuleiskite 450 g paruoštų daržovių, sudėtų į metalinį krepšelį ar sūrmaišį, į verdantį vandenį ir uždenkite dangtį. Laiką pradėkite skaičiuoti nuo pat tos akimirkos, kai daržovės atsiduria verdančiame vandenyje. Visą 1 lentelėje () nurodytą laiką palaikykite aukščiausią karštį.

Laikykitės rekomenduojamo kiekvienai daržovei blanširavimo laiko. Nepakankamas blanširavimas gali stimuliuoti enzimų veiklą ir bus blogiau, nei visai neblanširuoti. Dėl per ilgo blanširavimo prarandami naudingi vitaminai, skonis bei spalva.

Blanširavimas garuose

Kitas būdas blanširuoti daržoves – kaitinti jas garuose. Blanširavimas garuose užima daugiau laiko nei karštame vandenyje, bet padeda išsaugoti vitaminus, kurie prarandami vandenyje. Blanširavimo garuose laikas pateikiamas 1 lentelėje () toms daržovėms, kurioms toks blanširavimas tinka labiausiai.

Blanširavimui garuose užvirinkite 2,5-5 cm vandens puode su gerai uždengiamu dangčiu ir grotelėmis, kurios laiko krepšelį ar sūrmaišį bent jau 7,5 cm nuo puodo dugno. Padėkite vieną daržovių sluoksnį į krepšį ar sūrmaišį, taip kad garai gerai pasiektų kiekvieną gabalėlį. Padėkite krepšelį ar sūrmaišį ant lentynos puode, uždenkite ir palaikykite karštį. Pradėkite skaičiuoti laiką nuo tos akimirkos, kai uždengiate dangtį.

Kiti būdai pakaitinti tam tikrus produktus prieš šaldymą: moliūgai, saldžiosios bulvės kaitinami orkaitėje; grybai pakaitinami aliejuje gruzdintuvėje.

Pakaitinę daržoves, greitai atvėsinkite. Norėdami atvėsinti daržoves virtas vandenyje ar garuose, įdėkite daržovių krepšį į 15C temperatūros ar šaltesnį vandenį. Dažnai keiskite vandenį ar naudokite tekantį vandenį. Maisto šaldymas užims maždaug tiek pat laiko, kiek ir kaitinimas. Kai daržovės atšąla, išimkite jas iš vandens ir gerai nusausinkite.

Žymėjimas ir saugojimas

Sužymėkite paketus, parašydami produkto pavadinimą ir užšaldymo datą.

Šaldykite -17C arba žemesnėje temperatūroje. Kadangi šaldymo greitis svarbus kokybei, į šaldiklį dėkite tik tiek nešaldytų daržovių, kad jos galėtų sušalti per 24 valandas, paprastai tai 0,9-1,3 kg 30-čiai l šaldytuvo talpos.

Norėdami greičiau užšaldyti, sudėkite paketus šaldiklyje ant atskirų lentynų 2,5 cm atstumais vienas nuo kito. Po to, kai daržovės užšąla, perdėkite paketus – sudėkite juos kompaktiškai. Daugelis daržovių išlaiko aukštą kokybę 12-18 mėnesių, esant -170C arba žemesnei temperatūrai. Saugant ilgiau maistas nepraras savo savybių, bet gali nukentėti kokybę.Gera mintis netoli šaldiklio pakabinti šaldytų daržovių sąrašą ir išbraukti tuos paketus, kuriuos išnaudojote.

Kiekvienai gėrybei – sava šaldymo taisyklė

Šaldyti galima net pomidorus. Juos irgi reikėtų nuplikyti. Tiesa, atšaldyti jie nebus tinkami salotoms ir sumuštiniams paruošti, bet sriuba ar padažus iš jų išeis gardūs. Prieš šaldant rekomenduojama nulupti pomidorų odelę ir susmulkini nedidelėmis skiltelėmis. Baravykai išsaugos aromatą, jei bus šaldomi švieži. Kitus grybus reikėtų šaldyti jau apvirtus. Voveraičių kartumas sumažės, jei jos prieš užšaldomos akimirkai bus įmerktos į verdantį vandenį. Iš moliūgų, aguročių ir cukinijų prieš šaldant reikėtų išimti sėklas, o daržoves supjaustyti gabaliukais. Agurkų nuplikyti nebūtina. Juos tiesiog susmulkinkite, sudėkite į dėžutes ir užšaldykite. Net šaldyti agurkai gerai išlaiko savo aromatą, todėl jie tiks šaltibarščiams, salotoms. Špinatus reikėtų tik nuplauti ir sudėti į maišelius arba plastikinius indelius. Šaldiklyje jie gali būti laikomi 2 mėnesius. Tikrai verta užsišaldyti žalumynų – šaldyti jie išlieka kvapnesni nei džiovinti.

Atitirpinimas lemia skonį

Produkto atitirpinimo procesas ne ką mažiau svarbus nei pats šaldymas. Nuo jo greičio priklauso atitirpinto produkto skonis. Greitai atitirpinant užšaldytą maisto produktą netenkama daug maistinių ir skonio savybių. Geriausia produktus, skirtus vartoti šviežius, atšildyti 4 laipsnių temperatūroje. Tokia temperatūra yra šaldytuvo lentynoje, kuri yra labiausiai nutolusi nuo šaldymo kameros.
MANO PATIRTIS

  • Yra dalykų kuriuos aš darau kitaip nei rašoma. Pavyzdžiui – blanširavimas. Niekada neblanširuoju daržovių prieš užšaldymą. Tiesą pasakius, niekda nesusimasčiau, kad tą reikėtų daryti, kol nepradėjau skaityti straipsnių, bet kadangi jie išsilaiko šaldytuve gerai, tai mane tenkina toks šaldymo būdas, o ir laiko atžvilgiu taip palankiau.

  • Būtinai šaldau žalumynų – petražolių, salierų, krapų, bei svogūnų laiškų. Dauguma vis manęs paklausia: “O galima svogūnų laiškus šaldyt?” atsakau: “Nežinau. Aš – šaldau.” 😀 Jie į salotas netinka, bet įdėjus į padažą ar sriubą jiems prideda būtent to kas verdant sriubą vadinasi “kažko trūksta” 🙂 Na, o ir galvojant logiškai, jei galima krapus, petražoles ir t.t. šaldyt, tai kodėl negalima šaldyti svogūnų laiškų. Šaldau juos dar jaunučius, kol dar nebūna labai aitraus skonio.

  • Dar vienas mano patyrimas apie šaldymo tarą. Viename iš straipsnių aptikau, kad galima šaldyti tuose paprastuose polietileno maišeliuose, bet mano patirtis tokia, kad juose geriau nešaldyti. Kodėl? Todėl, kad būnant šaldiklyje tame maišelyje, man į produktus įsigėrė labai taip vadinamas šaldiklio kvapas. Ir daržovės tą tokį priekonį to kvapo įgavo, žodžiu patyrimas nemalonus, tad sykį išbandžius, daugiau tų maišelių nenaudoju.

  • Braškes šaldau tik sutrintas su cukrumi. Cukraus nededu kaip į uogienę, o dedu tik tiek, kad kaip sakau “būtų skanu”. Cielų braškių nešaldau, nes man jų skonis kažkoks kitoks ir labai patežusios būna, o trintas atšildžius skonis būna kaip šviežiai sutrintų. Žemuogių taip pat nešaldau cielų, nes dėl priežasties kurios nežinau jos būna apkartusios. Elgiuosi taip kaip su braškėmis. Mėlynes, serbentus šaldau paprastai, neplaunu, sausas perrinktas suberiu į indelį ir į kamerą. Avietes šaldau kuo atsargiau rinkdama, kad nereikėtų jų perrinkti, kad kuo mažiau kontaktų tūrėdamos išliktų tvirtos. Nes vienais metais perrinkinėjau,jos išskyrė sulčių, tai kai žiemą jų reikėdavo truputėlio pvz į arbata, tai aš būna tiesiog įsiberiu nes jos būna tokios birios, o tada turėjau tokį visą gumbą aviečiu masės suledėjusios, tai peiliu gramdžiau 😀 žodžiu, nepatiko.

Štai tokie patyrimai. Gal ir Jūs turite tokiios praktikos šaldant gėrybes? Pasidalinkite. 🙂

Šaltiniai:

http://366.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=418

http://www.seimoskepiniams.lt/index.php?id=1486

http://www.alfa.lt/straipsnis/10407681/darzoviu-saldymas

http://verslas.lrytas.lt/rinkos-pulsas/kaip-darzo-ir-misko-gerybes-uzsaldyti-ziemai.htm

2 thoughts on “Roges ruošk vasarą! Daržovių šaldymas ir patarimai iš asmeninės patirties

  1. Rugilė says:

    Pas mus krapai ir petražolės tiek laiko kiek juos galima laikyti užšaldytus net neišbūna. Ypač krapai, gaminant juos mėgstu dėti vos ne visur. O svogūnų laiškus šaldome ir mes, mums labai puikiai tinka kepant bulves. 🙂

    • laisvasukis says:

      ooo taip! krapų tai pastovus trūkumas ir pas mus 😀 atrodo kasmet sakai: šiemet šaldysiuos daugiau!”” ir taip kasmet vis taupyt reikia…. 😀 mano top šaldomos žolelės yra krapai, petražolės, svogūnų laiškai ir salierų, tiesa, pastarūjų dedu saikingai, nes turi stiprų skonį 🙂 Kartą į sriubą idėjau kiap krapų – nepagailėdama, tai atrodė, kad ne kopūstų sriubą valgom , o salierų 😀 nesiskundėm, valgėm, bet to buvo per daug 😀 kaip ir su gelsve.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *