Kas lemia viščiukų žūtį inkubacijos periodu. Kaip to išvengti ir atskirti priežastis.

Viščiukų perinimas yra didelis paukščių mylėtojų pomėgis, bet perinimo rezultatai ne visada būna tokie, kokių tikimės. Kodėl viščiukai neišsirita 100% ? Liūdniausia tai, kai to priežasties nežinai. Tad šiame straipsnyje mes stengsimės paaiškinti daugumą priežasčių, kas gali lemti viščiukų žūti inkubacijos metu.

Šiose nuotraukose matote kaip kasdien atrodo teisingas gemalo vystymasis:

3 diena – trynys yra aiškiai matomas, oro kišenė yra bukame kiaušinio gale. Šiame etape neįmanoma suprasti, ar kiaušinis apvaisintas;
4 diena – pastebimas lengvas viščiuko širdies plakimas, pradeda vystytis kraujotakos sistema, formuojasi kraujagyslės;
5 diena – embrionas vystosi aktyviai, daugiau nei pusė kiaušinio yra užpildyta kraujagyslėmis;
6 diena – beveik visas kiaušinis užpildytas kraujagyslėmis, stebimas vaisiaus judėjimas;
7–8 dienos – kraujotakos sistema visiškai užpildo visą erdvę, kraujagyslės labai aiškiai matomos, pati kiaušinio spalva pastebimai tamsėja;
9-10 dienų – būsimo jauniklio kontūrai yra aiškiai matomi;
11-15 dienų – reikšmingai padidėjęs vaisiaus dydis, 14 dieną vaisius nukrenta žemiau nei ankstesnėmis dienomis;
16–17 dienų – nuo šios akimirkos matomi pokyčiai nutrūksta, tęsiasi tik vaisiaus augimas.
18 diena – vaisius užpildo visą vidinę lukšto dalį, tada augimas tęsiasi iki 21 dienos.

Dirbtinis inkubavimas nesuteikia 100% tikimybės viščiukų išsiritimui. Jei išsirito 80% – 94% tai jau yra geras rezultatas. Išsiritusių viščiukų procentinę dalį lemia daug veiksnių, kurie turėtų būti išsiaiškinti, jei tai tik yra įmanoma.

Ovoskopija – kiaušinių peršvietimas

Kiaušinių peršvietimui naudojami specialūs prietaisai – ovoskopai.

Tačiau tai tikrai nėra būtina, užtenka tiesiog gero žibintuvėlio.

Vištų kiaušinimas ovoskopija atliekama 6, 10 ir 18 dienomis. Mėsinės veislės viščiukų kiaušinius rekomenduojama šviesti 7, 11 ir 18 dienomis. Dažna ovoskopija gali pakenkti inkubaciniams kiaušiniams, ypač paskutinėse stadijose, kai suplonėja lukštas, tai gali pažeisti jau susiformavusius jauniklius. Per visą inkubacijos procesą ovoskopiją rekomenduojama atlikti ne daugiau kaip 5 kartus.

Inkubacijos metu nustatytos patologijos

Inkubacijos metu gali atsirasti rimtų patologijų, rodančių, kad kiaušinis turi būti išmestas (kitokiu atveju jis gali pradėti gesti, trūkti, apkrėsti kitus kiaušinius per atviras poras lukšte). Žemiau nurodomos patologijos:

• Lukštas dėmėtas, panašus į „marmurą“.
• Ant lukšto yra šviesos linijos.
• Kraujo krešuliai.
• Oro kišenė yra aštriame gale.
• Tamsios dėmės (gali reikšti grybelio būvimą).
• Skystis yra raudonai oranžinės spalvos, o trynio nematyti (trynio plyšimas ir jo maišymasis su baltymu).
• Jei kiaušinis yra dviejų trynių.
• Trynys nejuda.
• Pavertus kiaušinį trynys pasislenka ir negrįžta į savo vietą.

Labai svarbi diena šviečiant kiaušinius yra 10 peršvietimo diena: būtina įvertinti alantois būklę. Tai leidžia embrionui kvėpuoti vystymosi metu. Jei viščiukas yra teisingai susiformavęs, alantois uždengia viską, kas yra kiaušinio viduje ir baigiasi ties aštriu galu. Jei aštrus galas nepersišviečia (nėra tarpo) tada, greičiausiai, jauniklis vystosi su sutrikimais.

Priežastys ir veiksniai, turintys įtakos produkcijos praradimui

• Viena iš priežasčių yra neapvaisinti kiaušiniai. Gaidys neatlieka savo „pareigų“, arba vištų pulkas per didelis. 10 vištų reikia 1 gaidžio.
• Būna ir taip, kad apvaisintame kiaušinyje embrionas miršta ankstyvosiose vystymosi stadijose. Mirties priežastis yra netinkamas kiaušinių transportavimas arba saugojimas, embrionų ląstelės miršta. Tokiu atveju kiaušiniai išimami iš inkubatoriaus.
• Peršviečiant kiaušinius galite pamatyti kraujo žiedą, tai rodo, kad embrionas sukūrė kraujotakos sistemą, bet dėl ​​kokios nors priežasties embrionas mirė. Viena iš priežasčių yra tai, kad pervežant perinti skirtą kiaušinį, lukštas buvo pažeistas arba po lukštu  įtrūksta trynio apvalkalas. Embrionas prilimpa prie embrioninių membranų ir miršta 3-7 dieną. Kraujo žiedas taip pat gali atsirasti dėl kiaušinių perkaitinimo inkubacijos pradžioje.
• Inkubacinių kiaušinių kokybę taip pat įtakoja genetiniai veiksniai (paveldimumas): du embrionai viename kiaušinyje, chromosomų anomalijos, mirtini genai, gimininga veislė, senas pulkas, per daug jaunų pulkų, ligoti paukščiai pulke.
• Jei paukščių pulkas negavo tinkamos mitybos ir priežiūros, embrionai negauna reikiamų maistinių medžiagų. Tokie kiaušiniai yra stori ir trynio, bei baltymų kiekis padidėja. Iš tokių kiaušinių viščiukai ritasi su akivaizdžiomis anomalijomis, pavyzdžiui, kreivais kaklais ir galūnėmis, pakitusia odos spalva.
• Kadangi vitamino D3 trūksta maždaug po 8-osios inkubacijos dienos, embrionuose, inkstų konsistencija suminkštėja ir sutrinka medžiagų pasisavinimas.
• 16 dieną pritrūkus vitamino B12 embrionai miršta. Jei vitamino B12 trūkumą turintys embrionai išgyvena iki inkubacijos pabaigos, tokiu atveju išsiritę jie dažniausiai turi lenktus plunksnų kotelius, nepakankamai išsivysčiusį snapą, viršutinė snapo dalis yra sulenkta kaip papūgos, didelė galva yra neįprasta šio periodo embrionams, o širdis yra netaisyklinga. Išgyvenusių viščiukų pūkai prisiklijavę prie apvalkalo, viščiukas negali išsiristi iš kiaušinio ir miršta.
• Trūkstant vitamino E, embrionai miršta 7-ąją inkubacijos dieną. Vitaminas E dalyvauja audinių kvėpavimo procese, jis padeda deguoniui prasiskverbti į kiekvieną kūno ląstelę. Tuo pačiu metu vitaminas E yra puikus antioksidantas: jis apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų susidarymo, kuris gali išprovokuoti įvairias ligas. Ši apsauginė funkcija yra ypač svarbi embriono formavimosi stadijoje.
• Jei trūksta vitamino B7, viščiukai išsirita trumpomis galūnėmis ir išlenktu blauzdikauliu, kartu su kreivais pirštais. Dėl didelio vitamino B7 trūkumo, embrionai miršta 17-tą inkubacijos dieną.
• Embrionų vystimuisi įtakos turi ir vitaminas A, varis, boras, pantoteninis ir linoleno rūgštis, cinkas, kalcis ir kiti makro ir mikroelementų trūkumai.

Kiekvienos medžiagos trūkumas embrione atsispindi būdingais viščiukų deformacijos požymiais ir jų mirtimi, kaip bebūtų liūdna, bet viščiukai miršta nuo 14-osios inkubacijos dienos ir prieš išsiperint.

Sandėliavimo ir transportavimo sąlygos turi įtakos produkcijai

Jei kiaušinis buvo laikomas nesanitarinėse sąlygose, tuomet įvairūs grybai, pelėsiai ar bakterijos per korpuso poras įsiskverbia į kiaušinių lukštą. Atidarius kiaušinį, galite pamatyti drumstą baltymą ir pajusti nemalonų kvapą. Inkubavimui nenaudokite kiaušinių su gausiu išmatų kiekiu ant jų. Kiaušinių plovimo klausimas prieš juos dedant į inkubatorių yra gana dažnas, o atsakymai skirtingi. Kai kurie naminių paukščių augintojai sutinka, kad kiaušinių plovimas sunaikina apsauginį sluoksnį ant lukšto, dėl to patenka patogenai, kurie neigiamai veikia būsimus jauniklius. Kita vertus, dideliuose ūkiuose inkubacinius kiaušinius plauna ir dezinfekuoja. Žinoma, nereikia pamiršti, kad natūraliai, višta kiaušinių tikrai neplauna. Šį sprendimą teks priimti patiems. Plauti ar neplauti.

Jei nesilaikoma rekomenduojamos temperatūros rėžimo arba jei kiaušiniai buvo gabenami per greitai, tuomet jūs negalite tikėtis didelio išsiritusių viščiukų kiekio. Tinkamas kiaušinių laikymas ir transportavimas yra labai svarbus!

Perinti skirtų kiaušinių saugojimo režimas

Geriausias santykinis oro drėgnumas patalpoje kurioje laikomi inkubaciniai kiaušiniai yra 70–80%. Jei mažiau – kiaušiniai išdžiūsta, daugiau – susidaro kondensatas, atsiranda pelėsis.
Optimali temperatūra yra 8–12 ° C.
Kodėl patalpų temperatūra yra tokia svarbi? Kiaušiniuose nuolat vyksta irimo procesai, kuriuos padeda sulėtinti žemą temperatūrą. Rekomenduojamo rėžimo nesilaikant baltymai tampa skystesni, sunaikinamas lizocimas, jis nebepajėgia atsispirti bakterijoms ir mikrobams. Trynyje skyla riebalai, azoto junginiai ir maistinės medžiagos, vitaminai. Jei tai trunka pakankamai ilgai, pati embriono audinių struktūra ląstelių lygyje negrįžtamai keičiasi.

Idealiu atveju kiaušiniai laikomi specialiose ištraukiamose lentynose, kiekvienas iš jų atskiroje skiltyje, kad nesiliestų vienas su kitu.
Mažam namų ūkiui tinka ir paprasti dėkliukai, kuriose kiaušiniai parduodami parduotuvėse. Šiuo atveju pirmenybė teikiama plastikui, o ne kartonui, nes pastarasis geriau sugeria drėgmę, pašalinius kvapus ir jame gali atsirasti pelėsis.

• Tinkamumo laikas, dienos. Kuo ilgesnis laikotarpis nuo kiaušinio padėjimo iki perinimo, tuo gaunami blogesni rezultatai. Rodikliai nepablogėja, jei perinami vištų kiaušiniai ne senesni kaip 6 dienos. Uždelsus, paukščių prieauglio kasdien išsirita 2-3% mažiau.
• Transporto priemonės greitis asfaltuotuose keliuose neturi viršyti 60 km/h, o žvyrkeliu – 30 km/h.
• Temperatūra transporto priemonės viduje turi atitikti kambario, kuriame buvo laikomi kiaušiniai, temperatūrą. Tai sumažins  temperatūros šoko tikimybę, kuris neigiamai veikia kiaušinio embrioną.
• Venkite tiesioginių saulės spindulių ant pakuotės su kiaušiniais.
• Nedėkite kiaušinių į inkubatorių iš karto po transportavimo! Pervežę kiaušinius kambario temperatūroje palaikykite bent 8-10 valandų. Jei inkubacinis kiaušinis dedamas anksčiau, nei nurodytas laikas, tada, esant dideliam temperatūros svyravimui, ant kiaušinio susidaro kondensatas, užsikemša lukšto poros, o kiaušinio viduje sustoja dujų ir deguonies cirkuliacija, embrionai miršta.

Klaidos inkubacijos metu gali sukelti negrįžtamą poveikį

Jei inkubatoriuje kiaušiniai buvo patekę į aukštą temperatūrą, kiaušiniai perkaista, o tai įtakoja embriono kraujavimą smegenyse ir širdyje, embrionai miršta. Antrojoje inkubacijos pusėje aukštoje temperatūroje embrionai atsilieka nuo augimo ir vystymosi. Paukščių augintojas turi stebėti inkubatoriaus temperatūrą, vadovaudamasis perinti skirtais nurodymais. Nukrypimai nuo temperatūros inkubacijos metu sukelia embrionų deformacijas. Aukšta temperatūra sukelia kraujo apytakos ir formavimosi, išdžiūsta lukštas, pilvo ertmė nesusiformuoja, todėl vidaus organai nėra apsaugoti. Tačiau, jei išgyvenę viščiukai išsirita, galite pamatyti likusį trynio maišelį, baltymą. Apvalkalas yra žalias ir nešvarus. Gali būti ir tokių patologijų kaip:  išlenktas kaklas ir galūnės, gali trūkti akių. Viščiukai yra silpni, jie silpnai ritasi, bando ištrūkti iš kiaušinių. Augintojo bandymai padėti viščiukams baigiasi viščiukų kraujavimu ir mirtimi. Atidarius kiaušinius, iš kurių viščiukai bandė ištrūkti, dažniausiai galite matyti gyvus embrionus, kurių galva ir kaklas drėgni, plunksnos sulipusios, padidėjusios kepenys ir širdis. Tiesiosios žarnos yra užpildytos išmatomis, žarnynas užsikimšęs tryniu. Todėl reikia atidžiai stebėti inkubatoriaus temperatūrą ir drėgmę. Optimali inkubacijos proceso temperatūra yra 37,2°C – 38,0°C.
Paskutiniame etape – nuo 16 inkubacijos dienos iki perėjimo. Kiaušinio viduje vykstantys procesai: prasideda organų ir viso embriono branda. Brandinimo stadijos temperatūros ribos yra 38,1–38,8°C (rekomenduojama kiaušinio lukšto temperatūra yra 38,4–38,8°C, bet ne aukštesnė). Tačiau reikia prisiminti, kad šiame etape kiaušiniai aktyviai išskiria vadinamąją „medžiagų apykaitos šilumą“, tai yra šilumą, išsiskiriančią medžiagų apykaitos proceso metu. Būtina inkubatoriaus ventiliacija, kad taip sureguliuotų kiaušinio lukšto temperatūrą, apsaugant nuo perkaitimo. Aukščiausia normali viščiuko embriono vystymosi riba yra 39°C, o maksimali temperatūra, kurioje embrionas gali gyventi, tačiau pažeidžiant normalų vystymąsi, yra 43°C.  Ankstyvosiose vystymosi stadijose maksimali temperatūra, kurią embrionai gali pernešti, yra žemesnė nei vėlesnėse stadijose. Maksimali temperatūros riba iki 12 dienos yra 41°C, o nuo 12 dienos 43°C.
Jauniklių embrionai ankstyvosiose vystymosi stadijose (nuo 0 iki 19 valandų inkubacijos) 3–5 valandas veikiami karščio (45,5°C), mokslininkas priėjo prie išvados, kad leistinas aukštų temperatūrų poveikis mažėja su embriono amžiumi. Esant 45°C temperatūrai, mirtis įvyksta greitai. Kai temperatūra pakyla iki 41°C viščiukas miršta po 6 valandų.

Mažas drėgnumas neigiamai veikia kiaušinio svorį, padidėja oro kišenės tūris, taip pat galite pamatyti kraujo krešulį šalia snapo. Perėjimas vyksta per anksti, viščiukui yra labai sunku pradaužti lukštą, arba jis visiškai nesudaužo ir miršta. Esant žemai temperatūrai, embrionas vystosi lėtai, kai 5-6 inkubacijos dieną atliekame peršvietimą matome, kad embrionas yra mažas, kraujotaka yra prastai išsivysčiusi, kraujagyslės šviesios. Peršviečiant 10-11 dieną, alantois neuždengia daugiau nei 50% kiaušinio. Viščiukai vėluoja perėtis, o išsiritęs yra silpnas, mieguistas, neaktyvus.

Padidėjęs drėgnumas. Viščiukų perėjimas vėluoja, kevalo membrana tampa rudos spalvos, išsiskiria skystis, kuris greitai džiūsta ir neleidžia prasikalti didesnės skylės lukšte, jauniklis miršta. Jį prarijus, viščiukai dažniausiai užspringsta skystomis ir lipniomis gleivėmis, matomas kaklo ir galvos patinimas. Išgyvenusiems viščiukams pastebėtas išsipūtęs ir minkštas pilvas, vangūs viščiukai. Likusieji aukšto drėgnumo požymiai sutampa su ženklais, kai jie yra perkaitę.

Nuolatinis drėkinimas, purškimas ar trinimas daro žalą kiaušiniams! Vištų kiaušiniai pradedami drėkinti tik 19-ąją inkubacijos dieną, kad minkštintų lukštą prieš išsiperinimą!

Esant prastai ventiliacijai, dujų ir oro mainai nevyksta taip, kaip turėtų, lukšto poros užsikemša 9–10 inkubacijos dieną, embriono vystymosi požymiai yra tokie patys, kaip ir perkaitimo atveju.

21-ąją dieną prasideda ilgai lauktas įvykis, žmogus neturėtų kištis į šį natūralų procesą, nes gali pažeisti kraujagysles ir sugadinti sveiką jauniklį. Viščiukas pats turi prisitaikyti prie išorinių sąlygų. Jei ant lukšto atsiranda įtrūkimų, o viščiukas vis tiek negali prasikalti, tada kraštutiniu atveju lukštas gali būti švelniai praluptas, kad oras galėtų pasiekti viščiuką.

Norime pabrėžti, kad inkubatorius yra tik maža dalis to, ką reiškia žodis „INKUBAVIMAS“. Norint gauti maksimalius rezultatus, reikia rūšiuoti paukščių pulkus atrenkant tik geriausius, užtikrinti jų pilnavertę mitybą ir duoti vitaminų. Nuolat sekti embrionų vystymasi kiaušinyje, viską užsirašyti, žymėtis ir mokytis iš klaidų. 🙂

Jus taip pat gali sudominti mūsų straipsnis: Išsamus perinimo problemų ir jų priežasčių sąrašas

Tie, kurie nori prisidėti prie mūsų kūrybos, kviečiame tapti mūsų prenumeratoriais! Kažkokių daug papildomų bonus’ų pažadėti negalime, nes ir toliau norime išlikti tais, kurie dalinasi ir duoda žinias nepriklausomai nuo nieko.Prenumeravęs mus, prisidėsi prie mūsų ateities planų, išreikši palaikymą, parodysi atgalinį ryšį. O mes už tai labai labai dėkingi! ♥


Ingrida


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *