FOTO PAMOKA! Inkubatorius- pasidaryk pats!

Sveiki, jau prasideda pavasariniai darbai ir noriu pasidalinti savo patirtimi kaip pasidaryti savadarbį inkubatorių namuose ir ganėtinai nebrangiai. Pastebėjau, pavasarį nemažai žmonių iesko iš kur nusipirkti, o patys pigiausi būna ne patys geriausi ir tai kainuoja nemažai nervų.

Pasistengsiu viską labai smulkiai aprašyti,  kokias medžiagas naudojau ir kur galima nusipirkti viską. Pradėkime viską nuo pradžių, inkubatoriui reikia medžiagos pasidaryti dėžei kuri būtų ekonomiška šilumos atžvilgiu ir vidinė temperatūra mažiau reaguotų į aplinkos temperatūrą. Aš panaudojau putplastį Finfoam Fl kurios matmenys buvo 30x585x1235. Na pamaniau 5 cm storio tokia puta jau būtų nebepatogu ir perstora. Nuoroda i senukų puslapį: https://www.senukai.lt/p/putplastis-finfoam-fl/3899. Čia ne reklama o, kad suprastumėt kokią naudojau, ne paprastą baltą granulėtą putą, o vienalytę gan kietoką putplastį. Nusipirkau medvarščių 6-7 cm, juodų ir pradėjau gamybą. 50-70 kiaušinių talpinančiam inkubatoriui reikėtų 2 tokių lapų. Mano didesnis daromas inkubatorius. Tada nupjaustom kraštelius kurie nereikalingi. Vieną lapą perpjaunam išilgai per pusę, o kitą skersai. Iš vieno lapo gaunasi dugnas ir dangtis o iš antro lapo gaunasi šonai. Visus kraštus klijavau su makrofleksu ir po keletą medvarščių viską suvaržiau dėl tvirtumo.

Dėl langelio inkubatoriuje – beabejo jis nesvarbus, bet manau jį verta isidėti įpač kai pradeda ristis viščiukai, nevarstant galima stebėt. Aš tam reikalui panaudojau organinį stiklą kurį irgi įsigijau iš senukų. Stiklą aš dėjau dvigubą, nes taip geriau sulaiko šilumą.

Stiklą klijavau su bespalviu silikonu o, kad nesimatytų klijavimo vietų, kraštus apklijavau su juodu klijuojamu popieriumi.

Poto prasidėjo smagioji dalis. Iš presuoto kartono padariau ir priklijavau su makrofleksu prie dangčio ir taip  paruošiau vietą kur tvirtinsis lempų patronai ir ventiliatorius, bei temperatūros sensorius. Poto paruošiau ventiliatorių kurį pirkau iš kinijos. Štai nuoroda: http://s.click.aliexpress.com/e/Ybmayzj. Jie yra maitinami iš 220v tinklo. Visus komponentus inkubatoriui taikiau 220v, nes atsitikus bėdai (dingus elektrai) lengviau būtų susidorot su situacija.

O poto viską sukonstravau jau ant minėto presuoto kartono. Sudėjau 4 patronus, ventiliatorių ir sensorių kaip matot nuotraukoje 🙂

Na ir svarbiausia dalis: valdiklis. Aš valdiklį susikonstravau pats, jis matuoja temperatūra, bei drėgmę ir jame galima nustatyti norimą temperatūrą. Junginejasi kas 0,2 laipsnius. Jūs galite naudoti ir tokį valdiklį: MH1210W, kuris rodo ir valdo temperatūrą. Aš jį esu išbandęs ir jis labai gerai reguoja į greitus šilumos pakitimus. Taipogi jį nusipirkau iš kinų, nes lietuvoje jis kainuoja 3-4 kartus brangiau. Štai nuoroda jei norėsite isigyti:  http://s.click.aliexpress.com/e/AYJq7E6. O nuotraukoje matote kaip atrodo mano sukonstruotas valdiklis.

Beabejo, joks inkubatorius neapseis be oro atnaujinimo. Aš kiek pasidomėjau ir nusprendžiau, kad iš priekio ir galo apačioje darysiu po 4 skyles, o pačiam dangtyje padariau 6 skyles ir jas padariau su medžiui skirtu grąžtu 16mm storio. PASTABA – su tokiu grąžtu turi gręžt į priešingą pusę besisukančiu grąžtu, nes kitaip išdraskys putą. Nuotraukoje matote vaizda baigto inkubatoriaus iš viršaus.

O štai taip atrodo visas šildymas iš vidaus.

Dangtį taipogi tvirtinau su žalvariniu lankstu.

Vietą dėti kiaušiniams padariau ant virinto tinkliuko, kurių akutės 12mm, o jis pakeltas nuo apačios 7cm lentutės pločio.

Ant dugno padariau nedidelius baseinėlius pilti vandeniui dėl drėgmės.  Jei indas užima 80-75% ploto, tada drėgmė būna apie 60%. O prieš skylant kiaušinukams užpildau visą plotą ir drėgmė pakyla iki 70 %.

Beabejo jei naudosite valdiklį kuris valdo tik temperatūrą tai reikės atskirai nusipirkti ir higrometrą. Jį taipogi galite įsigyti iš čia: http://s.click.aliexpress.com/e/mi23VRj. Na ir pirmo bandymo rezultatai. 🙂 🙂 🙂

Apibendrinant galima teigti, kad gan kokybišką inkubatorių galima pasidaryti ir patiems, reikia tik nebijoti 🙂

Manau inkubatorių pasigaminti už apytiksliai 40 eurų kuris talpina 50-70 kiaušinių yra nebrangu. Žinoma, norint patogumų kaip automatinis vartymas, drėgmės palaikymas ir t.t kaina išaugs, bet turėtume tilpti iki 80eurų. Mano paskaičiavimu, šis inkubatorius man suvartodavo po 1 kW/h per parą. Aš naudojau šildymui kaitrines lemputes 60w kurios po 2 sujungtos nuosekliai. Taip lemputės apsaugomos nuo greito susinaudojimo, nes siūlas nepilnai įkaista, o tik puse savo pajėgumo. Man lemputės labiau patinka, nes kai pradeda šviesti iškart temperatūra kyla ir nespėja jų stiklas taip įkaisti, kad užgesus temperatūra dar kiltų. Abejoju ar taip veiktų tenai tokiam mažam inkubatoriui, nes jiems reikia ilgesnio laiko ikaitimui ir atvesimui. Ventiliatorius turi vėjo srautą, reikia jį nukreipti taip, kad  pūstų į dangtį,  o ne į kiaušinius. Beabejo, laikui bėgant jį visada tobulinsiu, nes pasimato vienokių ar kitokių trukumų.

Linkiu visiems pasidaryti gerą inkubatorių ir susilaukti kuo daugiau šeimos pagausėjimo. O tuo pačiu palinkėsiu stiprybės, puikaus oro ir daug geros nuotaikos, bei pozityvių minčių didiesiems metų darbams. Gamta jau bunda, buskime su ja ir mes. 😉

Tomas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *