Spanguolių auginimas

Spanguolė – uoga nuo avitaminozės. Jose aptinkama net 25 vitaminai ir mineralinės medžiagos. Gausu kalio, fosforo, geležies. Spanguolės turi antiseptinių, priešuždegiminių savybių, bei yra tonizuojančios. Spanguolių sulčių PH yra labai mažas, jos rūgščios, todėl pasižymi antimikrobiniu poveikiu. Tokioje terpėje patogeniniai mikroorganizmai gali vystytis labai menkai.

Tad mes jau įpratę atėjus sezonui šokt į guminius ir lėkt į mišką rinkti uogų. 🙂 Tačiau dabar viskas paprasčiau ir niekur toli ieškoti jų nebereikia. Sodinukų pasodinai ir džiaugiesi derliumi. 🙂 O, kad auginant nepadarytumėte klaidų, su Jumis savo žiniomis apie spanguolių auginimą pasidalins mūsų svetainės skaitytojas ir facebook‘o grupės „Paukščiai ir ūkis“ narys Aurimas Žižlevskis.

Kokia žemė reikalinga spanguolėms ir kaip ją paruošti

Parinkite ir paruoškite vietą spanguolynui. Ji turi būti atvira, saulėta, gerai jei turėtų apsauginę juostą nuo vėjo. Dirva turi būti drėgna, bet gerai drenuota. Jei laukeliuose laikosi vanduo (blogas drenažas), tai pakenks ūgliams ir kils grybinių ligų pavojus. Sodinimui skirtas laukelis turėtų būti apie 30-50 cm gylio, maždaug metro pločio (platesniame sudėtingiau nurinkti derlių). Duobę užpildykite aukštapelkinėmis durpėmis, jos purios, todėl tam, kad vėliau vieta neįdubtų, pilkite dalimis ir papresuokite. Paviršių padenkite 5-8 cm storio rupiu, nešarminiu, be akmenų ir molio dalelių smėlio sluoksniu – jis pagerina substrato aeraciją, mažina vandens garinimą, pagerina jo filtraciją, apsaugo nuo piktžolių ir nuo augalų iškilojimo žiemos metu. Taip pat sumažina temperatūros svyravimus dirvos paviršiuje. Spanguolės – dekoratyvūs augalai, todėl jie tinkami visur, kur reikia šliaužiančio „kilimėlio“. Gerai būtų tą „kilimėlį“ nuo likusių ne tos šeimos augalų atskirti plastikine 20 cm aukščio įleista tvorele ar kažkokiom kitom medžiagom, kurios greitai nepūna ir nekenksmingos aplinkai, bei augalams. Neužmirškite, kad uogas vartosite patys, o spanguolių uogos kaupia sunkiuosius metalus, nors iš kitos pusės, jų pektininės medžiagos šalina iš organizmo įvairius toksinus, tame tarpe ir sunkiuosius metalus.

Laistymas

Laistykite tiek, kad durpės būtų vos drėgnos. Susiformavusiam sąžalynui vandens reikia mažiau, nes jis mažiau ir garina. Jauniems krūmeliams jo reikia daugiau, bet po laistymo rezultatas abiem atvejais turi būti vienodas – durpės vos drėgnos, suspaudus saujoje, iš jų neteka vanduo ir jos neperdžiūvusios.

Nuo rugpjūčio vidurio augalai turi pradėti ruoštis žiemojimui, todėl nuo to laikotarpio netręškite ir beveik nelaistykite. Ūgliai turi sumedėti, kad žiemą neapšaltų.

Uogyno genėjimas

Dar vienas darbas – derančio uogyno genėjimas. Panašiai kaip ir smėlinti, genėti yra būtina, norint, kad uogynas kasmet derėtų. Genima rudenį, nuėmus derlių, arba pavasarį, prieš pradedant augalams augti, pašalinant virš spanguolių kilimo besidriekiančius ilgus vegetatyvinius ūglius. Genėjimui nedideliame uogyne naudojami grėbliai su peilių pavidalo dantimis, o dideliuose plotuose – specialios mašinos. Spanguolynas „šukuojamas“ viena kryptimi. Ta pačia kryptimi turėtų važiuoti ir uogas renkanti technika, kad nelaužytų stiebų ir nukreiptų juos viena linkme.

Uogų laikymas

Uogos laikomos šaldymo kameroje arba medinėse statinaitėse, moliniuose, stikliniuose, emaliuotuose induose, užpiltos vandeniu, pastovioje 4 C temperatūroje. Abiem atvejais gyvybiškai naudingos medžiagos išsilaiko iki 4 mėn., vėliau jų sparčiai mažėja, todėl rekomenduojama uogas suvartoti per šį laikotarpį.

Pasiruošimas naujam derliui

Nurinkus uogas jau derėjusiame spanguolyne, jei tik kilo įtarimų, jog augalai serga grybinėm ligom, nupurkškite fungicidais (eupareno, fundazolo 0,2% tirpalu).

Jaunesnius krūmelius pridenkite eglišakėm ar agroplėvele.

Reikia žinoti, kad spanguolės, augdamos atvirame grunte, rudenį ir pavasarį keičia spalvą – rudenį – iš žalios į violetinę, pavasarį – atvirkščiai. Šildomame šiltnamyje jos bus visžalės ištisus metus.

Kas 3-4 metai, atšalus orui, kai durpės sušąla ir paviršius tampa kietu, padenkite jį iki 5 cm storio, ne didesnio kaip 5,5 pH, vidutinio rupumo arba rupiu be akmenų ir molio dalelių smėliu arba aukštapelkinėmis durpėmis. Smėlio tinkamumą geriausia patikrinti suspaudus jį drėgną saujoje – atgniaužus pirštus, smėlis turi išlikti birus, nesusispausti. Po smėlinimo ar durpinimo uždengiami nubyrėję lapai, nuplikę stiebai. Prasidėjus vegetacijai, stiebai šaknijasi ir sąžalynas atjaunėja. Derlius tais metais būna mažesnis, nes visa augalų energija panaudojama šaknijimuisi ir naujų ūglių formavimui.

Tręšimas

Kai spanguolynas po žiemos pakeičia spalvą ir tampa vėl žaliu, tręšiame (jei tikrai to reikia) skystomis trąšomis, kur NPK santykis1:2:2, o tirpalo koncentracija apie 1%. Geriau patręšti mažiau negu pertręšti, nes azoto perteklius sąlygoja ūglių išvešėjimą ir tuomet mažesnį derlių, be to, augalai tampa labiau pažeidžiami ligų.

Liepos mėnesį, jei augalai blogai auga, pakartotinai patręškite, tačiau geriau ne aklai vadovautis literatūrinėm rekomendacijom, bet pačiam spręsti apie tręšimo reikalingumą- jei augalai vešlūs, žali, gerai auga, gausiai žydi, netręškite, jei matote, kad jie silpni, neišvaizdūs, mažai žiedų, palaistykite trąšų tirpalu. Tokie pat pasiūlymai ir dėl fungicidų naudojimo, žiūrėkite konkrečiu atveju, esant reikalui, nupurkškite 0,2 % eupareno ar fundazolo tirpalu.

Aurimas taip pat turi grupę facebook’e “Spanguolių augintojai”, bei parduoda spanguolių sodinukus.


Parduodami sodinukai 2 metų:
Veislė: „Stevens“
Derlingumas: labai derlinga veislė (1,4-2,6 kg/m²).
Atsparumas: atspari ligoms ir kenkėjams, šalčiui.
Vaisiai: Dideli (1,3-1,7 g), elipsės formos (2,2 cm ilgio, 1,4 cm skersmens).
Veislės ypatybės: augi, ūgliai užauga iki 180 cm, linkusi šliaužti pažeme. Gerai auga saulėtoje vietoje arba pusiau pavėsyje. Gerai laikosi sandėliuojama.
Vieneto kaina: 1,35eur
Sodinukai siunčiami į visus miestus.

Kauno rajonas, Raudondvaris
Aurimas Žižlevskis
864341411

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *